چه چیزی منبع­ یابی کاندیدها را متفاوت می­سازد؟

چه چیزی منبع­ یابی کاندیدها را متفاوت می­سازد؟

 

منبع ­یابی کاندیداها یا گزینه ­های مناسب، به دانشی بسیار خاص، تجربه­ ی بسیار زیاد و مهارت­های منبع ­یابی تکمیل ­شده نیاز دارد، که با استعداد یابی تفاوت دارد. به این دلیل است که می­گوییم استعدادیابها و بنگاه­های کاریابی، منبع­یاب نیستند.

معمولاً تمرکز اصلی یک استعدادیاب، شامل جستجوی فعالانه برای کاندیداها نیست. استعدادیابها به طور داخلی با مدیران واحدها مشاوره می­کنند، شغل‌ ها را تعریف می­کنند، کاندیداها را انتخاب می­کنند، مصاحبه­ ها را پیش می­برند، ارائه­ ها را مدیریت می­کنند و در نهایت استعدادهای جدید را پردازش می­کنند. این امر به این معناست که استعداد­یابها باید در ارتباطات، مشاوره و انتخاب مهارت بسیار بالایی داشته باشند.

بنگاه­های کاریابی نیز به طور متفاوت کار می­کنند، که عموماً تنها برای کاندیداهای سطح اجرایی جستجو می­کنند. آنها با مخاطب هدف سطوح C ارتباط نزدیکی دارند، این فرآیند طولانی است و فرآیند انتخاب بسیار فشرده است. هزینه­ها در مقایسه با هزینه ­ی استعدادیاب منبع ­یابی بسیار بالا هستند که به همین دلیل فرآیند بسیار فشرده است.

اگر منبع­یاب­ها بخواهند موفق باشند، لازم است درک بسیار دقیق و جزئی از شبکه­های اجتماعی، وب، گروه­های خبری، وبلاگ ­ها و … را داشته و دانش کافی راجع به چگونگی برقراری ارتباط با هر گروه هدف منحصر به­ فرد را فرا گرفته و همچنین تکنولوژی محور باشند.

استعدادیابان باید شایستگی­های مجزایی داشته باشند؛ آنها باید مصر و صبور باشند. آنها باید دقیق باشند و دائماً روش­های موثری را در کار خود به استفاده کرده و بسیار سازمان ­یافته عمل کنند. همچنین توانایی کار تیمی برای به اشتراک­ گذاشتن اطلاعات ضروری است. علاوه بر آن، آگاهی داشتن از جدیدترین تکنیک ­ها، تکنولوژی و فناوری­های منبع ­یابی بسیار مهم است.